گل های دبستان مالک اشتر

آموزشی و تربیتی

با سلام ورود شما را به وبلاک گل های دبستان مالک اشتر خوش آمد میگویم زارعی

شیعه کیست ؟

جمعیت مسلمانان شیعه


در صدر اسلام به پیروان پیامبر می گفتند : شیعه رسول الله (صلی الله علیه و آله)، بعد از شهادت آنحضرت به یاران مولا علی (علیه السلام) گفتند: شیعۀ علی؛ چون خود صحابه می دانستند جانشین واقعی حضرت رسول (صلی الله علیه و آله) مولا علی (علیه السلام) است.
شیعه در لغت یعنی یاران و پیروان و تابعین یك نفر یا چند نفر و در اصطلاح به افرادی گفته می شود که از امام علی (علیه السلام) پیروی كرده و آن حضرت را خلیفه بلا فصل پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) می دانستند. بر این اساس شیعه دو معنی عام و خاص دارد. معنی عام آن به عموم پیروان علی بن ابی طالب (علیه السلام) و معتقدین به خلافت و زمامداری بلا فصل آن بزرگوار بعد از پیغمبر خاتم (صلی الله علیه و آله و سلم) گفته می شود و شیعه به این معنی در طول تاریخ و با گذشت ایام به گروه ها و شعیه های متعدد تقسیم شد مثل شیعه زیدی، شیعه اسماعیلی و دیگر فرق و گروه ها.
اما شیعه به معنی خاص به افرادی اطلاق می شود كه علاوه بر این كه به امامت و جانشینی بلافصل امام علی (علیه السلام) بعد از رحلت پیامبر (صلی الله علیه و آله) اعتقاد دارند به امامت یازده فرزند آن حضرت نیز معتقد هستند و به این گروه شیعه اثنی عشری، امامیه، جعفری مذهب نیز اطلاق می شود.
پیدایش شیعه و اطلاق این نام به گروهی خاص (پیروان علی (علیه السلام)طبق روایات و گزارشات تاریخی به دوران زندگی و حیات حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم) بر می گردد.


موضوع: دانستنی ها،

[ پنجشنبه 19 مرداد 1396 ] [ 04:13 ب.ظ ] [ مینا زارعی ]

[ نظرات() ]